Apie TV3 veiksmus, kuriais pademonstruota itin didelė nepagarba Lietuvos krepšinio sirgaliams, pasipiktinęs rašiau 2007 m. Europos vyrų krepšinio čempionato metu. Dabar vėl esu priverstas tai daryti net nelabai to norėdamas! Juk atrodo TV3 – tai ta televizija, kuri rodo krepšinį – žaidimą, be kurio negaliu gyventi. Bet Jūs tik pažiūrėkite, ką ji pastaruoju metu išdarinėja! TV3, besivaikydama didžiulių pajamų iš nuolat žiniasklaidoje linksniuojamų reklamos užsakovų, jau net atvirai šaiposi iš krepšinio mylėtojų. Nenustebčiau, jei TV3 2008-ųjų metų pabaigoje tikrai nebebus žiūrimiausia televizija - toks krepšinio sirgalių ignoravimas neišvengiamai sukels skaudžias pasekmes. Tereikia palaukti ką tik prasidėjusių metų pabaigos ir kiekvienas gaus tai, ko nusipelnė…


 


Norėdamas pagrįsti tokius savo žodžius, skirtus šiam bet kokią krepšinio žiūrovų pagarbą praradusiam TV kanalui, pateikiu akivaizdžius faktus, kurie puikiai iliustruoja TV3 veidmainiškumą („deklaruojant meilę“ krepšiniui ir jo žiūrovams) bei paprastų krepšinio sirgalių panaudojimą „nešvarioje” kovoje dėl palankių Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų (nuoširdžiai gaila tų suklaidintų žmonių, kurie per šventes puolė pasirašinėti po „tuščiomis“ peticijomis ir dar kitus agituoti).


 


Pirma. Vakar dauguma šalies kabelinių televizijų kaip retransliuotojai Lietuvos žiūrovams parodė abiejų lietuviškų Eurolygos klubų rungtynes, kurių pirminį perdavimą atliko Viasat Sport 3 kanalas. Noriu akcentuoti tai, jog taip buvo pažeistas Alkoholio kontrolės įstatymas (vadovaujantis TV3 pozicija, jog transliacijų metu draudžiama rodyti ir alaus gamintojų logotipus)! Šio įstatymo 2 dalies 3 punkto redakcija nuo 2008 m. sausio 1 d. atrodo taip: „2. Alkoholio reklama draudžiama: 3) Lietuvos Respublikos jurisdikcijai priklausančių transliuotojų ir retransliuotojų transliuojamose programose nuo 6 valandos iki 23 valandos.“ Ar dar kokių nors klausimų kyla? Jei netikit manim, galiu dar pailiustruoti vaizdžiau.


Kaip rašo Alfa.lt, Alkoholio kontrolės įstatymas ypač turėtų kirsti kabelinėms televizijoms, retransliuojančioms užsienio kanalų programas. Sukontroliuoti, kad ekrane nešmėkšteltų kokių nors svaigalų etiketė, sunkiai įmanoma, todėl joms gresia realios baudos. „Retransliuojančios užsienio programas televizijos pasmerktos pažeidimams. Net rodant vaidybinį filmą, jeigu ten pasirodys kokio nors gėrimo vaizdas, irgi galima laikyti įstatymo pažeidimu“, – sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.


Gal dar pamenate, kas pasistengė dėl Viasat Sport 3 kanalo retransliavimo, t.y. rungtynių tiesioginės transliacijos? Kas sugebėjot šį faktą pamiršti arba paprasčiausiai neužfiksavote, galiu ir priminti –VIASAT! (rašė visi didieji interneto portalai). Tikriausiai nebereikia aiškinti, kaip yra susijusios TV3 ir VIASAT J Tad pažvelkim, kaip čia dabar viskas atrodo: TV3 visai Lietuvai paskelbė, kad negali rodyti Eurolygos rungtynių dėl sporto arenose esančių alaus gamintojų logotipų, o tuo tarpu pasirūpina, kad tos rungtynės vis tik būtų parodytos „aplinkiniu keliu“ (visai nesirūpinant tuo, jog kabelinės TV pažeis įstatymą)!!! Čia viskas atrodo net labai negražiai! TV3 pačiai rodyti rungtynes nenaudinga, kol Seimas nepriims reikalingų pataisų, o kabelinės TV tegu rodo – ir VIASAT  pareklamuos, ir TV3 galės žiūrovams išdidžiai pasakyti: matot, kaip mes rūpinamės Jumis, kad pamatytumėt rungtynes (o jei bus paskirtos baudos – jas sumokės Lietuvos jurisdikcijai priklausančios kabelinės TV)! J Deja, labai daug žiūrovų nėra jokių kabelinių abonentai ir vietoj tiesioginės rungtynių transliacijos matė špygą… Bet ar tai kam rūpi? Tikrai ne TV3!


Antra. Kauno „Žalgiris“ vakar nusiunčia raštą TV3 ir prašo rungtynes transliuoti tiesiogiai, nes pats klubas pasistengs, kad transliacijų metu nesimatytų jokių alaus gamintojų logotipų. Bet kur tau! Pasirodo TV3 tiesioginė transliacija visiškai neaktuali. Tai generalinis direktorius kažkur išvykęs, tai “Žalgirio” raštą gavo per vėlai, tai nebuvo įsitikinę, kad „Žalgiris“ pajėgs logotipus pašalinti, ir dar 100 priežasčių… Maža to, rungtynių transliacijos metu operatorius kelis kartus specialiai nukreipė kamerą į „Kalnapilio“ reklaminį stendą ant sienos… Čia TV3 taip norėjo „įrodyti savo teisumą“? O Kauno „Žalgirio“ viceprezidentas Gediminas Navikauskas dar pareiškė, jog „Žalgiris“ visiškai pasiruošęs siekti kompromiso, kad tik nekentėtų krepšinio sirgaliai. Deja, kompromisas įmanomas tik tada, kai jo siekia dvi suinteresuotos pusės.


Trečia. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVAT) tesi savo pažadus ir ketvirtadienį pradėjo pirmuosius du tyrimus dėl per televiziją parodytų alkoholinių gėrimų logotipų. Sankcijos gresia Lietuvos televizijai (LTV), parodžiusiai Italijos alkoholio gamintojo “Bosca” logotipą, ir kanalui “Tango TV”, per kurio transliuojamas rankinio rungtynes buvo matyti Vokietijos alaus gamintojo “Krombacher” prekių ženklas. “Krombacher” logotipas buvo ant Suomijos rinktinės žaidėjų vilkimų marškinėlių. Tai Jūs man dabar beviltiškam nesusipratėliui paaiškinkit: rankinio rungtynių transliacijos metu TV3 gali sau leisti pažeidinėti įstatymą (ne šiaip ekrane sušmėžavo alaus gamintojo logotipas, o buvo matomas nuolat!), o krepšinio transliacijos metu jau nebegali? Tai kuri sporto šaka Lietuvoje populiaresnė ir labiau žiūrima (jokiu būdu nenoriu įžeisti rankinio mylėtojų)??? Tai gal vis tik dėl krepšinio rungtynių reikėjo rizikuoti sumokėti baudą, ar aš jau visai bukas ir nieko nebesuprantu? Gal kas paaiškinsit?


Ketvirta. Ir šiuo metu galiojanti Alkoholio kontrolės įstatymo redakcija nedraudžia transliuoti rungtynes ir iki 23 val., jei TV ekranuose vienokia ar kitokia forma bus matomi tik alaus gamintojų logotipai be jokios tiesioginės reklamos. Tai viešai nurodė ir visuomenėje puikiai žinomas ilgametis advokatas bei dabartinis Seimo narys Kęstutis Čilinskas. O žiniasklaidoje šia tema buvo tiek daug rašyta, kalbėta ir rodyta, jog tikrai daugiau šia tema nebesiplėsiu.


Pabaigai pateiksiu šiandien labai į akis kritusį krepšinio aistruolio komentarą, paskelbtą viename krepšinio portale (komentaro tekstas netaisytas):


VISAZINIZ   2008-01-04 09:47


Kas buvote siandien Siemens arenoje turbut pastebejote kiek daug pasamdyta jaunu darbuotoju, aprengti svyturio marskineliais ir turedami Svyturio reklama rankose ja labai aktyviai mosikavo i visas puses. Tu darbuotoju tikrai buvo daug. Ju buvo visur. Tad man kilo itarimas, kad taip Svyturys specialiai pasielge, kad televizija negaletu rodyti krepsinio transliacijos, kadangi kas siandien buvo, tai tikrai jau buvo ten reklama. O tie darbuotojai buvo pastatyti i tokias vietas, kai puikiai per televizija matosi. Gali but kad taip aludariai elgiasi noredami, kad televizijos negaletu transliuoti varzybu ir taip dar labiau kelti chaosa. Siandien per tango TV 23,00 val. rodys Ryto rungtynes, tad galite paziureti. Tai tik mano pastebejimas, kaip jus manote, kas buvote arenoje?”
ZALGIRIS IS VIS NEREKLAMVO ALAUS (ANT MARSKINELIU BUVO UZRASAS SNORAS) BET TV3 OPERATORIUS IR REZISIERIUS SPECIALIAI PARODE ANT SIENOS PAKABINTA KAZKOKI PORERGALI KUR BUVO PARASYTA KALNAPILIS
ISVADA TV3 ZAIDZIA LABAI NESVARIUS ZAIDIMUS.


P.S. šiandien mano dėmesį patraukė ir vakarykštės abiejų Eurolygos rungtynių transliacijos internetu, t.y. interneto svetainėje tv3.lt. Pasigilinus į kai kurių įstatymų nuostatas matyti, jog ir internetinės rungtynių transliacijos metu galimai padaryti pažeidimai – juk vakar TV ekranuose matėme tikrai ne vieną alaus gamintojų logotipą. Prisiminkime šiame įraše jau paminėtą Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatą: alkoholio reklama draudžiama: Lietuvos Respublikos jurisdikcijai priklausančių transliuotojų ir retransliuotojų transliuojamose programose nuo 6 valandos iki 23 valandos. O dabar pažvelkime į Visuomenės informavimo įstatymą, kuriame labai aiškiai apibrėžta transliavimo sąvoka:  transliavimas programų rengimas ir jų pirminis perdavimas visuomenei visų rūšių antžeminiais siųstuvais, kabeliniais, palydoviniais ar bet kokiais kitais elektroninių ryšių tinklais. Ar supratote, ką tuo noriu pasakyti? J 


Rodyk draugams